სკანდინავიური სტილი პოპულარულია თავისი სიმარტივით, ბუნებრივობით და ფუნქციონალურობით. თუ გსურთ, რომ თქვენი სახლი ჩრდილოური სილამაზით გამოირჩეოდეს, რამდენიმე ძირითადი პრინციპის დაცვა დაგეხმარებათ.
აქ არის 3 მარტივი მეთოდი, რომლებიც თქვენს სახლს უფრო “სკანდინავიურს” გახდის
1. შეინარჩუნეთ სიმარტივე და მინიმალიზმი
სკანდინავიური სტილის მთავარი პრინციპია მინიმალიზმი. ინტერიერში არასაჭირო დეტალებისგან გათავისუფლება და მხოლოდ საჭირო ელემენტების შენარჩუნება არის მთავარი ნაბიჯი ჩრდილოური ატმოსფეროს შესაქმნელად. გამოიყენეთ უბრალო, სწორხაზოვანი ავეჯი და აქცენტი გააკეთეთ სივრცის ჰარმონიულ გამოყენებაზე. ზედმეტ დეტალებზე უარი თქვით და ეცადეთ, რომ თქვენი ოთახი იყოს სუფთა და ჰაეროვანი.
2. ნეიტრალური ფერები და ბუნებრივი მასალები
სკანდინავიური ინტერიერი ეფუძნება ნეიტრალურ ფერთა პალიტრას, რომელიც მშვიდ და თბილ ატმოსფეროს ქმნის. ასეთი ფერები შეიძლება იყოს თეთრი, ნაცრისფერი, კრემისფერი და ღია ყავისფერი. ასევე, ბუნებრივი მასალები, როგორიცაა ხე, ქვა და ტექსტილის ელემენტები, ძალიან მნიშვნელოვანია ჩრდილოური სტილის შესაქმნელად. ხის იატაკი და ავეჯი ინტერიერში ბუნებრივი სითბოს შეგრძნებას აძლევს და სკანდინავიურ ჰარმონიას ქმნის.
3. განათება და სითბო
ჩრდილოეთ ქვეყნებში ზამთარი ხშირად გრძელია და დღის სინათლე შეზღუდულია, ამიტომ განათება სკანდინავიური სტილის ერთ-ერთი მთავარი ასპექტია. გამოიყენეთ ბუნებრივი სინათლე მაქსიმალურად, მაგრამ თუ ეს შესაძლებელია შეზღუდულია, შექმენით კომფორტული განათების სისტემა. გამოიყენეთ სანათები, სანთლები და მყუდრო განათება, რათა სითბო და სიმყუდროვე შეიტანოთ ოთახში. ასევე, დიოდური ნათურები კარგად ერწყმის სკანდინავიურ სტილს და ეკონომიური და ეკოლოგიურად სუფთა გადაწყვეტილებაა.
სკანდინავიური სტილის სახლის შესაქმნელად მთავარია სიმარტივე, ბუნებრიობა და კომფორტი. მინიმალისტური დიზაინი, ნეიტრალური ფერები, ბუნებრივი მასალები და განათების სწორი ორგანიზება დაგეხმარებათ შექმნათ თანამედროვე, მყუდრო და ფუნქციონალური გარემო, რომელიც ჩრდილოური სილამაზით იქნება გაჯერებული.