ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO) დღეს გამოაცხადა COVID-19 პანდემიის გადაუდებელი ფაზის დასრულება. ორივე ნაბიჯი, სავარაუდოდ, მსოფლიოს გადაიყვანს დაავადების მონიტორინგის ახალ ფაზაში მეთვალყურეობისა და ხელმისაწვდომი რესურსების შემცირებით COVID-19-თან საბრძოლველად.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის გენერალურმა დირექტორმა, ტედროს ადჰანომ გებრეიესუსმა, დღეს ჟენევაში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის საგანგებო კომიტეტი გუშინ შეიკრიბა და რეკომენდაცია გაუწია, შეწყვიტოს საერთაშორისო შეშფოთების საზოგადოებრივი ჯანდაცვის გადაუდებელი მდგომარეობა (PHEIC), რომელიც ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ყველაზე მაღალი საგანგაშო დონე შეიძლება გამოაცხადოს, რომელიც მოქმედებს.
2020 წლის 30 იანვრიდან. ”ამიტომ, დიდი იმედი მაქვს, რომ COVID-19 დასრულებულად გამოვაცხადო, როგორც გლობალური ჯანმრთელობის საგანგებო მდგომარეობა”, – თქვა ტედროსმა.
ქვეყნების უმეტესობას საშუალება ჰქონდა, დაუბრუნდნენ სიცოცხლეს, როგორც ეს იყო COVID-19-მდე.
„ეს სიახლე არის ის, რომ დროა ქვეყნებმა გადავიდნენ გადაუდებელი რეჟიმიდან COVID-19-ის მართვაზე სხვა ინფექციურ დაავადებებთან ერთად”, – თქვა მან.
ტედროსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს განცხადება არ ნიშნავს, რომ COVID-19 აღარ არის საფრთხე. „ყველაზე ცუდი, რისი გაკეთებაც ნებისმიერ ქვეყანას შეუძლია ახლა, არის გამოიყენოს ეს ამბები, როგორც მიზეზი, რათა დაუშვას თავისი მცველები, დაშალოს მის მიერ აშენებული სისტემები, ან გაუგზავნოს მესიჯი თავის ხალხს, რომ COVID-19 არაფერია სანერვიულო. მან თქვა.
3 წლის წინ პანდემიის დაწყების შემდეგ, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ დააფიქსირა 7 მილიონამდე სიკვდილი COVID-19-ით, თუმცა პანდემიის შედეგად დაღუპულთა რეალური რიცხვი შესაძლოა სამჯერ მეტი იყოს. ყოველკვირეულად სააგენტოს კვლავ ეცნობება რამდენიმე ათასი სიკვდილის შესახებ და ზოგიერთი მოდელის შეფასებით, ჭარბი სიკვდილიანობა კვლავ დაახლოებით 10,000 სიკვდილს შეადგენს დღეში მთელ მსოფლიოში.
თავის განცხადებაში ტედროსმა ხაზი გაუსვა COVID-19-ის მიმდინარე გავლენას.
”გასულ კვირას, COVID-19 ყოველ 3 წუთში იღუპებოდა და ეს არის მხოლოდ სიკვდილის შესახებ, რაც ჩვენ ვიცით,” – თქვა მან და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ათასობით ადამიანი მთელ მსოფლიოში კვლავ მკურნალობს დაავადებას ინტენსიური თერაპიის განყოფილებებში და მილიონობით სხვა. COVID-19 ინფექციების გახანგრძლივებულ შედეგებთან გამკლავება.
”ეს ვირუსი აქ არის, რათა დარჩეს”, – დასძინა მან. „ის ჯერ კიდევ კლავს და კვლავ იცვლება. რჩება ახალი ვარიანტების გაჩენის რისკი, რომლებიც იწვევენ შემთხვევების ახალ ზრდას.”
READ  „ჩამოთვლილი ადამიანები დროზე უნდა აიცრან!“ - გიორგი ფხაკაძე ახალ კვლევას აქვეყნებს
ლინკი: https://www.science.org/content/article/who-ends-pandemic-emergency-covid-19-deaths-fall?fbclid=IwAR1dTLCu-jhp8sTi4eawWAj4pvckl6Papbu-v3bhU3EZr862iTuani_Z-OM#.ZGoJCUcOWsZ.facebook